TikTok

Son zamanların en çok tercih edilen uygulamalarından biri olan TikTok ile kullanıcılar kısa, efektli ve eğlenceli videolar çekip paylaşabiliyor.

Hızlıca ayılan TikTok kısa sürede her yaş grubundan her kesimden  insanın kullandığı uygulamalardan biri oldu.

Çinli internet teknolojileri sayesinde ortaya çıkan uygulama 2016 yılından beri piyasadadır,

TikTok, dünya genelinde hızla yayılan ücretsiz bir uygulamadır.

Dünya çapında 2 Milyar indirmeye ulaşan TikTok’un  35 Milyon kişiyi aşkın Türk kullanıcısı vardır.

Markaların TikTok Kullanımı

Farklı içerik ve konseptleriyle gündemde olan TikTok  kullanıcılar tarafından günde ortalama 2-3 saat tercih edilir bir hale geldi.

TikTok kullancıları, uygulamayı sadece eğlenmek için tercih ediyorlar. TikTok bu konuda diğer sosyal medya araçlarından farklılaşıyor. Sebebi; diğer mecralarda olan tüketim döngüsü, ticari amaçlar bu mecrada henüz bulunmuyor. Hatta çoğu kullanıcı kendi benliğini, kültürünü TikTok üzerinden rahatça yansıtabildiği için kullanıyor.

Markaların TikTok kullanımında en önemli nokta “hedef kitle” konusu. Çünkü satın alma ve bir alışveriş döngüsü olmadan kullanılan bir uygulama. Bu yüzden marka ürün/hizmet açısından TikTok kullanmaya uygun mudur? sorusu üzerinden gitmelidir.

TikTok için uygun hedefi belirlemenin ardından iyi bir içerik üretmek gerekiyor. Kullanıcıların yaratıcı, eğlenceli, komik, farklı videolar üzerinden gittiğini az çok uygulamayı kullanmayan insanlar bile biliyor. Genel bir araştırmanın ardından her marka kendi özgünlüğünü ortaya çıkarmalı.

Marka olarak yaratıcı bir konu üzerinden hashtag çalışması yapılmalı ve bunun üzerinden gidilmeli.

TikTok Üzerinden Reklam Verme

Marka/kurum olarak bir hesap oluşturarak TikTok uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Bunun öncesinde uygun hedef kitle ve doğru içerik kararlarını vermeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Hesap açıldığına göre reklam vermek için bir adım atılmıştır diyebiliriz.

Özgün, tamamen markayı yansıtan içerikler bulmak gerekir.

TikTok uygulamasında hashtag kullanımı doğru bir niteliktir. Bu sebepten ötürü hedef kitleye, konuya ve diğer kullanıcıların akıştaki gezintileri doğrultusunda uygun bir hashtag belirlenmelidir. Farklı ve özgün bir hashtag kullanılmalıdır.

Popüler olan TikTok videolarını,  içeriklerini sıkı bir şekilde takip etmek gerekir. Değişim ve gelişimlerden haberdar olunmalıdır.

TikTok fenomenleri ile iletişime geçilebilir ve marka adına videolarla destek olmasını rica edebilirsiniz. Böylesi etkili bir yöntem olacaktır.

Reklam Türleri

Yayın içi yerel reklamlar: geleneksel reklam türüdür.

Hashtag meydan okuma reklamları: hashtag sayesinde kullanıcının dikkatini çekmek mümkündür.

Marka devralma reklamları: gıf, video ve resim karışımdır.

Sonuç olarak; sosyal medyanın aktif uygulamalarından olan TikTok uygun ve doğru kullanıldığı takdirde reklam vermek için iyi bir platformdur.